Apsipirkimas internetu karščių metu: kaip apsaugoti savo siuntas?
Apsipirkimas internetu – mūsų kasdienybė. Ne išimtis ir elektronikos prietaisai. Pastarieji, ypač turintys baterijas, gali būti paveikti tiek itin karštų, tiek itin šaltų orų. Ekspertai dalijasi, kokie gedimai gali pasitaikyti dėl temperatūros nuokrypių bei kaip jų išvengti.
Internetinės parduotuvės BIGBOX.LT informacinių technologijų (IT) produktų grupės vadybininkas Vytautas Jonas Taraila dalijasi, kad karščio sukeltas komponentų perkaitimas kartais gali sugadinti įrenginį, tačiau labiausiai jo nemėgsta įrenginių baterijos. Perkaitusios baterijos talpa gali negrįžtamai sumažėti, o ypač retais atvejais pati baterija netgi užsidega.
„Visgi dauguma gedimų dėl temperatūros pokyčių atvejų registruoti naudotuose ir defektus turėjusiuose prietaisuose. Patys gamintojai teigia, kad ilgalaikis buvimas aukštesnėje nei 35–40 laipsnių temperatūroje gali neigiamai paveikti baterijos talpą. Tad mūsų klimato juostoje neigiamas poveikis yra, palyginti, nedidelis“, – teigia V. J. Taraila.
Nepulkite įrenginiu naudotis tik parnešę jį namo
Kalbėdamas apie žemą temperatūrą, ekspertas pabrėžia, kad poveikis gali atsirasti, kai ji nusileidžia žemiau 0 laipsnių ir sustiprėja jai nukritus žemiau 10 laipsnių šalčio. Žema temperatūra visų pirma sumažina baterijos efektyvumą ir galią, nes šaltis sulėtina cheminius procesus, vykstančius jos viduje. Tačiau šis efektas yra laikinas, o baterijai sušilus, jos talpa ir galia grįžta į ankstesnį lygį. Žymiai daugiau žalos gali padaryti šalutinis žemos temperatūros poveikis – drėgmės kondensatas. Mat jis padidina trumpojo jungimo tikimybę baterijose ir gali sugadinti įrenginį.
„Be to, drėgmė skatina korozijos židinių formavimąsi, o jų pasekmės pasireiškia gerokai vėliau. Norėdami išvengti tokių padarinių, iš šalčio į namus parsineštą prietaisą išpakuokite ir palaikykite kol jis sušils iki kambario temperatūros, leiskite išgaruoti drėgmės likučiams. Jeigu yra galimybė, išimkite bateriją ir palikite atvirą dangtelį. Praėjus kelioms valandoms, prietaisą galima saugiai įjungti. Taip pravartu elgtis ne tik su iš lauko paštomato pasiimtomis prekėmis, bet ir su kurjerių į namus pristatytais elektronikos prietaisais. Mat šalčio poveikį siuntos gali patirti ir transportavimo metu“, – pataria ekspertas.
Rinkitės vidinius paštomatus arba pristatymą į namus
J. Taraila pataria karščiausiu ir šalčiausiu metų laiku, jeigu užsakinėjate elektronikos prietaisus, rinktis pristatymą į namus arba vidinius paštomatus: „Patalpų viduje esantys paštomatų skyreliai turi net keletą privalumų. Jie užtikrina optimalias pirkinio saugojimo sąlygas. Be to, šaltyje ar karštyje transportuota siunta tokiame skyrelyje įgyja eksploatavimui tinkamą temperatūrą. Todėl į namus parsineštą daiktą galima iš karto pradėti naudoti“.
Jam antrina ir bendrovės „Smartpost Itella“ atstovai. Įmonės pernai atlikta apklausa atskleidė, kad siuntoms, kurios yra jautrios temperatūrų ir aplinkos poveikiui, siųsti lietuviai yra linkę rinktis patalpų viduje esančius ir nuo išorinio poveikio apsaugotus paštomatus. Siuntų terminalų tinklas „Smartpost“ Lietuvoje turi 388 vidinius atsiėmimo taškus ir paštomatus.
„Pastebime tendenciją, kad vartotojai vis daugiau dėmesio skiria siuntų apsaugai nuo išorės veiksnių – karščio, šalčio ir drėgmės. Ir kalbame ne tik apie elektronikos prietaisus. Tarp populiariausių esančios siuntos – pavyzdžiui, kosmetikos gaminiai – taip pat neretai yra jautrios aplinkos poveikiui. Siuntų apsauga nuo aplinkos poveikio ypač aktuali vyraujant permainingiems orams, kuriuos pastaruoju metu stebime Lietuvoje“, – sako Justas Januškevičius, „Smartpost Itella“ pardavimų vadovas Baltijos šalims.
Ar įmanoma atskirti potencialiai pažeistą įrenginį?
J. Taraila priduria, kad kai kurie defektai, pavyzdžiui, baterijos darbo sutrikimai, gali pasireikšti iš karto. Kiti, tokie, kaip korozijos poveikis ar nestabilus elektronikos komponentų darbas, gali pasireikšti jau naudojantis įrenginiu: „Ar įrenginys buvo pažeistas, požymių, kuriuos būtų galima vertinti vienareikšmiškai, nėra. Tai gali būti nestabilus įrenginio darbas ar greitai išsikraunanti baterija. Tačiau šie gedimai gali atsirasti ir dėl kitų, su temperatūros režimo pažeidimais nesusijusių defektų“.
Visais atvejais svarbu laikytis bazinių elektronikos prietaisų eksploatavimo taisyklių – pirkinį pirmą kartą įjungti tik įsitikinus, kad jis pasiekė kambario temperatūrą ir ant jo nėra kondensato žymių. Be to, geriausiai nuo išorės poveikio gaminį apsaugo gamintojo pakuotė. Netinkamai panaudotos papildomos priemonės, pavyzdžiui, nehermetiška plėvelė, gali paskatinti kondensato kaupimąsi pakuotės viduje ir atnešti daugiau žalos negu naudos.
Daugiau naujienų
-
„Smartpost“ darbo laikas lapkričio 1–2 dienomis
Informuojame, kad lapkričio 1 d. (Visų šventųjų dieną) ir lapkričio…
Skaityti daugiau -
„Smartpost Itella“ tampa „SmartPosti“: tai – daugiau nei vizualinis atsinaujinimas
2025 m. pirmąjį pusmetį „Smartpost Itella“, priklausanti Suomijos logistikos bendrovei…
Skaityti daugiau -
„Smartpost Itella“ keičia pavadinimą bei prekės ženklą: nuo 2025 m. taps „SmartPosti“
„Smartpost Itella“, priklausanti Suomijos „Posti“ grupei, 2025 m. pirmąjį pusmetį…
Skaityti daugiau -
26 proc. internetu perkančių lietuvių yra gavę apgadintą siuntą: kas padeda sumažinti riziką?
Nors lietuviai jau priprato pirkti internetu ir aktyviai užsisakinėja įvairias…
Skaityti daugiau